שתילים של זית -עלי שבת - תש"פ

תאריך:

עלי שבת הוצאה לאור חומש ראשון 01/09/2020 12:00 עד 13:00   

מקום:

ישובי עמק חפר

סוג:

התנדבות

קהל היעד:

קהל רחב

מספר משתתפים:

עד 50

מטרות:

1. לעודד, לאפשר ולסייע למשפחות ולקהלים רבים מגוונים שאינם מורגלים בקיום קבלות שבת, ליצור ולקיים את קבלת השבת המתאימה להם. וכן לאפשר העמקה העשרה והשראה למי שנוהגים לקיים קבלות שבת מסורתיות ומבקשים להתחדש ולגוון

יעדים
עבודה קהילתית על 'עלי השבת במסגרות שונות מדרש חפר, צוותים ישוביים , רהילות ברחבי הארץ
2. להנחיל באמצעות 'ערכת השבת' מסורת יהודית מגוונת –המגיעה מקבוצות שונות בעם היהודי, לצד תרבות ישראל המתחדשת. פורמים משפחתיים בין דוריים כמו גם קהילות, מסגרות חינוכיות, תנועות נוער וקהלי יעד נוספים שיאמצו את ערכת השבת יפגשו את העושר של התרבות היהודית – ישראלית ו'יהלכו בה כבתוך שלהם'.
3. להניע תהליך יצירה שייקחו בו חלק משתתפים רבים ומגוונים בגילאים, בתחומי העניין וההתמחות, ובזהות היהודית – ישראלית שלהם. תהליך זה יפגיש אנשים שלאו דווקא שותפים בד"כ בשיח משותף סביב השבת וכך ייצור מרחב למפגש, דיאלוג והפרייה הדדית.
4. ערכת השבת תניע ותביא ללימוד ולשיח מעמיק על מהות השבת לצד עשייה בתחומים של צדק חברתי , סביבה ותיקון עולם (בעיקר דרך קהילות, מכינות קדם צבאיות , תנועות הנוער ועוד). 5. לאפשר חשיפה ומפגש עם רבדים של שפה תרבותית עשירה : שפת המקרא, חז"ל, שירה מודרנית וזמר, שפת האמנות ועוד.

מדדי הצלחה:

  • • תיווצר פעילות קהילתית – התנדבותית ענפה בתהליכי יצירת 'ערכת קבלת השבת ' .
  • • משפחות וחוגים רבים ומגוונים מכל רחבי הארץ יאמצו את הערכה – כחלק מהווית השבת שלהם. ייווצר שיח בקהילה הממשית ובקהילות וירטואליות סביב השבת– שיתוף בחוויות , ביצירת חומרים נוספים, שיח סביב פרשת השבוע , וסביב מהותה של השבת ככלל.
  • • המיזם יניע לעשייה קהילתית התנדבותית סביב ערכי השבת.

רציונל:

בתרבות החיים המהירה שבה אנו נימצאים משפחות וקהילות רבות מבקשות ליצור לעצמן זמן משפחתי - קהילתי ייחודי לפחות פעם בשבוע - ביום שישי סביב ארוחת השבת. אלא שפעמים רבות גם הזמן הייחודי הזה אובד לנו
עלי שבת - הינו מיזם המבקש לאפשר ולסייע למשפחות ולקהלים רבים מגוונים שאינם מורגלים בקיום קבלות שבת, ליצור ולקיים את קבלת השבת המתאימה להם. וכן לאפשר העמקה העשרה והשראה למי שנוהגים לקיים קבלות שבת מסורתיות ומבקשים להתחדש ולגוון. לאפשר למשפחות ליצור זמן של איכות סביב ערכי השבת.

תוכן:

ערכה של 54 פרשות בפרשנות חופשית -ואחרת שווה לכל נפש

תמונות:

ספקים:

הסברים:

במהלך שנת הפעילות הנוכחית נמשכה העבודה על עלי השבת , לצערינו הקצב לא כפי שתכננו , בעיקר בשל צימצום כח אדם בזית.
במהלך התקופה התקיימה סדנא לאומנים, בהובלה של עפר שבת בית הלחמי - שעסקה בשבת , וביכולת ליצור מרחבי עבודה עם בני נוער בפנימיות , ובמסגרות חינוכיות תוך שילוב אומנות.
קיימנו קבלת שבת נוספת בנחל עם סביב פרשת קורח כאשר למשתתפים חולקו דפי השבת .
התגבשה תכנית עבודה ליצירת עלי שבת עם קהילות בעמק ומחוצה לו . שתי התנסויות שהיו : אחת במסגרת כנס ניצנים והשנייה בנצרת עלית במסגרת בתים מחברים.
אנחנו ממשיכים לפתח את המוצר ואת העבודה הקהילתית סביבו .
במקביל אנחנו ממשיכים לחפש ולמצא מקורות תמיכה ושותפים חדשים.
בחודש יולי הצטרף אלדד שלם לצוות ההיגוי להוביל את המיזם ולתת לו דחיפה קדימה.

תובנות:

1. להנעת מיזם בסדר גודל כזה חייב שיהיה רכז בתשלום .
2. יש חשובות וערך רב לעבודה הקהילתית בין כשהיא מתקיימת בעמק חפר או כשיוצאים לקהילות נוספות .
נכון להיום אנחנו מרחבים את הקשר לקהילות מרקם, לקבוצות לומדות של מסע חי , נבחנית אפשרות לעבודה עם קהילות נוספות של ניצים ואנו מחפשים כוונים נוספים.
3. לצד העבודה על התכנים שהיא עבודת מחקר, ליקוט, אוצרות ויצירה - חייבת להעשות עבודה שווקית למציאת שותפים . והדבר נעשה בהנחייה של אלי גור ובעזרתו.

תקציב כולל:

עד 50,000 ₪

צור קשר:

חומר פרסומי ושיווקי:

גילאים:

מבוגרים (19+) י

מאפיינים:

צבור רחב

גופים שותפים:

מקומי:
ללא שותפים
ארצי:
ללא שותפים
קלאסי קלטת
משרד ממשלתי:
ללא שותפים
פילנתרופיה:
שערים

מרחבי פעילות:

בלתי פורמאלי-קהילתי