פסטיבל ימים לבנים בחולון-שבועות 2019

תאריך:

תכנון ימים לבנים תשע"ט 01/03/2019 00:00 עד 00:00   
תכנון ימים לבנים 01/03/2019 00:00 עד 00:00   חודש הוקדש לתכנון הפסטיבל- ישיבות עם הצוות, עם רכזי הקהילה ועם הפעילים לגיבוש התכנים
ימים לבנים 02/06/2019 09:00 עד 22:00   יום 1
ימים לבנים 03/06/2019 09:00 עד 22:00   יום 2
ימים לבנים 04/06/2019 09:00 עד 22:00   יום 3
ימים לבנים 05/06/2019 09:00 עד 22:00   יום 4
ימים לבנים 06/06/2019 09:00 עד 22:00   יום 5
ימים לבנים 07/06/2019 09:00 עד 22:00   יום 6

מקום:

חולון

סוג:

אירוע קהילתי

קהל היעד:

קהל רחב

מספר משתתפים:

מעל 1000

מטרות:

העמקת תחושת השייכות והגאווה המקומית בקרב תושבי חולון באמצעות מסורת יישובית ייחודית המבוססת על קיום מגוון רחב של אירועים לקראת חג השבועות בבתים, מוסדות בקהילה ומרחבים ציבוריים.

יעדים
הגדלת כמות השותפים בפסטיבל מתוך רשת קהילה ופנאי ומחוצה לה - לפחות 3 שותפים חדשים.
כל תוכנית ב"חיבורים" תבוא לידי ביטוי באירוע שיא בפסטיבל: עיד אל בנאת, סיירת אור, לימוד (תיקון בסלון), אירוע שיא לפעילי "חיבורים".
שת"פ עם גורמים עירוניים נוספים
כמות המשתתפים 3,000 איש

מדדי הצלחה:

  • לפחות 2 שותפים חדשים יקחו חלק בתכנון ובביצוע.
  • יתקיימו אירועי שיא לכל התוכניות המתמשכות של "חיבורים".
  • 2 גורמים עירוניים יהיו שותפים
  • 3,000 תושבים ותושבות משתתפים בפסטיבל.

רציונל:

תוכן:

תמונות:

ספקים:

הסברים:

פסטיבל "ימים לבנים":
העמקת תחושת השייכות והגאווה המקומית בקרב תושבי חולון באמצעות מסורת יישובית ייחודית, המבוססת על קיום מגוון רחב של אירועים לקראת חג השבועות בבתים, במוסדות בקהילה ובמרחבים הציבוריים. בפסטיבל שנערך מסורתית בין יום ירושלים לשבועות, התקיימו השנה כ-40 אירועים שונים, בהשתתפות למעלה מ- 4,000 תושבים (!). האירועים היו רובם ככולם קהילתיים והתקיימו בכל רחבי העיר.
בפסטיבל, אשר התקיים זו השנה ה-11, השתתפו מגוון קהלים בכל הגילאים: החל מגיל ינקות – אירועי "ביכורי תינוקות" שנערכו בכ- 10 מרכזים בעיר לכל התינוקות שנולדו בעיר בשנה זו, ועד גילאי 80+ - הרצאות במועדוני הגמלאים ע"י מתנדבות "חיבורים". בפסטיבל התקיימו אירועים ומפגשים בחווה החקלאית, בסינמטק, בספריה, מפגשי לימוד ושיח במסגרת "תיקון בסלון", "שכונה מאירה בלבן" בבתים, קבלת שבועות במספר גינות בעיר ועוד.
בחודש מרץ החל שלב התכנון של פסטיבל "ימים לבנים". במשך כל התקופה ועד לפסטיבל (בתחילת חודש יוני) נערכו ישיבות ציוותיות רבות בנוכחות כלל צוות "חיבורים", אשר כללו חשיבה בצוותא אלו ערכים ותכנים אנו רוצים להדגיש השנה.
נקבעו מספר ערכים אשר ילוו כחוט השני את הפסטיבל והאירועים השונים, וביניהם: ערך החסד, שיויון, קבלת השונה והגר, צדק, מתן תורה ועשרת הדיברות, העצמה נשית, הערכים החקלאיים של החג והקשר לארץ- ישראל ועוד.
כמו כן, התקיימו פגישות עם מספר רכזי קהילה במרכזים הקהילתיים ברשת, על מנת לשמוע מהם הצרכים ואלה תכנים יתאימו לפעילים השונים במרכזים השונים ובתכניות השונות.
השנה הוחלט כי הפסטיבל ישא 3 מאפיינים מרכזיים:
1. צמצום תקציבי- הפסטיבל תוקצב ע"י המנהלת הקודמת בכ- 65,000 ש"ח (לשם השוואה לפני שנתיים תקציב הפסטיבל עמד על 280,000 ש"ח).מזה נגזר כי לא יתקיים אירוע מרכזי גדול, אלא נפרוס אירועים קהילתיים קטנים ברחבי הקהילה, אשר לוגיסטית יעלו פחות, אך יחד עם זאת יהוו מוקד מפגש לתושבים בתוך הקהילה (במרכזי הקהילה, בגינות הקהילתיות ובמקומות סמוכים).

2. אירוע מתמשך, היוצא מן הקהילה וחוזר אל הקהילה- רובם של האירועים הינם אירועי שיא של תוכניות רציפות קיימות, או לחילופין אירועים שתוכננו כפועל יוצא מהשטח (למשל קבלת שבועות יחד עם קבוצה קהילתית בגינת התומר- גינה קהילתית). חלק מן האירועים יהוו בסיס לפעילות המשכית גם לאחר "ימים לבנים", פעילות רציפה שהפסטיבל הוא רק הטריגר לה והמחולל אותה.

3. שיתוף פעולה הדוק יותר עם עיריית חולון ויצירת שותפויות חדשות- לצורך זה גייסנו מספר מוקדים חדשים של אירועים, באחריות עירונית או באחריות משותפת לעירייה ולחיבורים". נערך סבב "שיכנועים" ע"י מנהלת "חיבורים" בקרב מחלקות העיירה הרלוונטיות ומוקדים חדשים כגון מדיטק, סינמטק, ספריות ועוד. חלק מהם בחר להשתתף עימנו בפסטיבל, על בסיס הערכים אשר הצגנו.
בסופו של דבר, תוכנית הפסטיבל התקיימה כמעט ללא תקלות, המציאות עלתה כמעט על כל דימיון, כאשר האירועים הסגורים היו כולם sold out , ובאירועים הפתוחים נכחו מאות תושבים. התחושה היתה שהצלחנו ל"הדביק" את כל העיר בחגיגה ובהתרוממות רוח, וחשפנו את תוכנית "חיבורים" ואת ערכיה לקהל רחב, גדול וחדש של תושבים. גם מהפידבקים של כלל השותפים (המרכזים העירוניים, המרכזים הקהילתיים והאחרים) הבנו כי הפסטיבל היה מוצלח ביותר והנהלת רשת קהילה ופנאי ציינה כי "זה היה הפסטיבל הכי קהילתי שהיה אי-פעם! ".

תובנות:

פסטיבל מבית "חיבורים", הקובע סדר יום יישובי, ביישוב בסדר גודל של כ- 200,000 תושבים!

בצד החיובי: לראשונה שותפו גורמי עירייה חדשים רבים בפסטיבל "ימים לבנים", ליצירת עבודה מערכתית וסינרגיה בין "חיבורים", רשת קהילה ופנאי ועיריית חולון בפסטיבל. אנו תקווה כי עם הצלחת האירועים, יצטרפו גופים רבים, פנים וחוץ עירוניים לפעילויות הבאות ולפסטיבל הבא. הצלחת הפסטיבל תמשיך ותחזק את הפסטיבל כמסורת עירונית, היוצרת סדר- יום יישובי רב- שנתי.

דבר חשוב נוסף, הצלחנו לגייס עוד פעילים ל"חיבורים" , בעיקר בזכות הבתים המאירים (שהשנה בשבועות הרחבנו מאוד את הפעילות, בדומה לחנוכה ובאותו פורמט). חלק מאותם פעילים נמצאים איתנו בקבוצות תיכנון של פעילויות בהווה, דוגמת אירוע פעילים לראש השנה בחווה החקלאית ועוד. ממשתתפים הם הפכו בעידודנו ליוזמים, מתכננים, מתכללים ומבצעים אירועים נוספים בהמשך הדרך, חלק עצמאית לחלוטין.

בצד הראוי לשיפור: מכיוון שנכנסתי כמנהלת חדשה ל"חיבורים", היה עליי תוך חודש ימים ומחצה ללמוד את העבודה השוטפת, להכיר את התכניות השונות של "חיבורים", להכיר את הצוות (הן צוות חיבורים והן צוות רכזות הקהילה במרכזים הקהילתיים) לעסוק בבניית תכנית העבודה, בהתאמתה לשטח ולדווח עליה ל"ניצנים" ולקרן אבי-חי- כל זאת היה במקביל לתכנון פסטיבל "ימים לבנים".

לכאורה לפסטיבל היתה בחולון מסורת יישובית, אשר כוללת אירועים "חזקים" ומוכרים כגון: "ביכורי תינוקות", אך בפועל היה צריך להקים את הפסטיבל מאפס. חלק ניכר מרכזות הקהילה במרכזים הקהילתיים התחלף, כך שאין להן הידע והרקע העירוני ב"ביכורי תינוקות" , והיה צריך לאתחל את המערכת כמעט מאפס.

כמענה לבעיה זו, הוחל השנה בשימור הידע באמצעות הוצאת חוברת תדריך של "ביכורי תינוקות" כאירוע בונה קהילה, תוך הרחבת מספר המוקדים בהם מתקיימים האירועים. נערכו פגישות עם הרכזות החדשות במטרה להסביר ולהטמיע את הכתוב בחוברת. חשוב להכיל זאת על שאר האיורעים המסורתיים בפסטיבל, ליצירת "מרכז- ידע".

כחלק מקבלת החלטות מושכל ובשנה "נורמלית", ללא חילופי מנהלת, הפסטיבל אמור לעלות לדיון בתחילת השנה הקלנדרית, יחד עם כל התוכניות העירוניות, ולתכנן את התכנים במשותף עם המנהלים בעירייה וברשת. כשהגעתי לפגישות עם המנהלים בעירייה נאמר לי שהמדובר בשנה תקציבית מדולדלת (גם אצלם) ועל כן לא יוכלו לתקצב הפסטיבל, אלא להשתתף בשווה- כסף במקום.

בעיניי, פסטיבל "ימים לבנים" צריך להיות פסטיבל עירוני, על כל המשתמע מכך, הן תקציבית והן באספקטים נוספים אחרים. בעיר יש הפרדה ברורה בין רשת קהילה ופנאי (כגוף בלתי תלוי תקציבית בעיירה) לבין מוסדות העירייה השונים. הרשת נתפסת כגוף עשיר שיכול להוציא התקציבים עצמאית על הפסטיבל, ואין "לערבב" בין תקציבי העירייה לבין תקציבי הרשת. כפועל יוצא מכך, נדרש להגדיר את הפסטיבל ברמת העירונית או הרישתית, להתייחס אליו בהתאם, מרמת ראש העיר ועד אחרון המנהלים, לייצר סדר יום יישובי שאינו תלויי- פרסונות.

לסיכומו של דבר, הפסטיבל הוכתר כהצלחה כבירה וזכה לשבחים מכל השותפים ומהנהלת הרשת. ובנימה אישית: על אף ה"קריעה" בחודשים שלפני, ובמהלך הפסטיבל תוך שאני רצה בין 40 אירועים בשבוע, הרי שנהניתי מאוד, הן מהדרך והן מהפירות! היכולת לתכנן משהו בסדר גודל כזה ולראותו קורם עור וגידים, לא לזנוח את המסורת היישובית למרות הזמן הקצר שהיה לי לתכנון ולביצוע, ולגרום לכל כך הרבה אנשים להתחבר לעצמם, לקהילה שלהם ולערכי "חיבורים"- גרמה לי לנחת ולקורת רוח.

תקציב כולל:

עד 75,000 ₪

צור קשר:

חומר פרסומי ושיווקי:

גילאים:

קהל רחב

מאפיינים:

צבור רחב

גופים שותפים:

מקומי:
רשות
מתנ"ס
תוכניות מקומיות
ארצי:
ללא שותפים
משרד ממשלתי:
ללא שותפים
פילנתרופיה:
ללא שותפים

מרחבי פעילות:

מרחב ציבורי